Segregatory - słowniczek pojęć

blog_2

Big Wgłębienie, które jest w okładce i pozwala na jej zgięcie. Szerokość to najczęściej 8 mm.

Dociskacz

Ma służyć do dociskania kartek, które znajdują się w środku segregatora. W takich dźwigniowych segregatorach mocuje się szerokie dociskacze, które mają specjalny mechanizm i przycisk zwalniający.

Etykieta samoprzylepna

Wydrukowana na papierze samoprzylepnym, dzięki niej będzie można personalizować segregator oraz dokładnie go opisać.

Etykieta wymienna

Znajduje się w segregatorze, jest wykonana na kartonie i wkłada się ją do specjalnego okienka w okładce. Będzie można ją wymieniać jak mówi sama nazwa.

Szerokość grzbietu

Szerokość związana jest z tym jaki zastosowany jest zamek i zależy od tego jak dużo kartek ma taki segregator pomieścić.

Kalandrowanie

Proces w ramach którego okładka będzie miała specjalną fakturę, tak naprawdę jest to odciskanie wzoru na okładce.

Kieszonka na etykietę

Przeźroczysta koszulka z tworzywa sztucznego, która jest zgrzewana albo klejona na grzbiecie i będzie służyła do umieszczania w niej etykiet, które opiszą zawartość.

Mechanizm ringowy

To zamknięcie, które stosowane jest w węższych segregatorach, między innymi takich o reklamowym czy biurowym grzbiecie do 5 cm.

Mechanizm dźwigniowy

Rozpowszechnione zamknięcie stosowane w dużych segregatorach biurowych.

Oczko brzegowe

To mocowanie, które znajduje się na grzbiecie i będzie pomagało wysunąć z półki segregator bez żadnych uszkodzeń.

Okładka

Podstawowa część w każdym segregatorze, która będzie decydowała o aspektach technicznych i estetycznych. Najpopularniejsza są w formie oprawy introligatorskiej i nieoprawiane z tektury litej.

Okucia

To nazwa, która będzie się odnosiła do wszystkich metalowych części w segregatorach: oczka brzegowe, oczka rado, szyny, zamkniecie Wyklejka To ten materiał, którym zostanie oklejona wewnętrzna cześć okładki. W biurowych segregatorach najczęściej będzie to kolorowy albo biały papier. Czasami wprowadza się papier laminowany.