Czy zrównoważone budynki biurowe to przyszłość?

blog_2

Tak wiele słyszymy o przyszłości i zawsze staramy się wyobrazić sobie, jak ona naprawdę będzie wyglądać. Być może kilka lat temu w naszych umysłach pojawiały się obrazy latających samochodów i robotów, ale jesteśmy jeszcze daleko od tego, by te innowacje stały się powszechne!

Na razie wydaje się, że przyszłość (i to tu i teraz) to przede wszystkim większa świadomość ekologiczna, a jeśli chodzi o nowoczesne miejsce pracy w biurze, to chodzi o to, aby było ono zarówno energooszczędne, jak i zaawansowane technologicznie. Oczywiście, chodzi również o stworzenie atrakcyjnej przestrzeni, z mądrym planowaniem przestrzeni biurowej.

Prawdopodobnie słyszałeś już termin "zrównoważony budynek biurowy" lub ogólnie "zrównoważony budynek". Oczywiście termin ten nie zdradza zbyt wiele. Co to znaczy? Jakie są jego zalety? W jaki sposób jest to pomocne dla środowiska i biznesu?

Jeśli chcesz zrobić coś więcej dla przyszłości naszej planety, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, ten przewodnik podsunie Ci kilka pomysłów.
Wprawdzie nie jesteś w stanie zburzyć swojego budynku i zbudować nowego, całkowicie zrównoważonego projektu, ale możesz wprowadzić tu i ówdzie zmiany, które z czasem zaowocują znacznymi zmianami. Chodzi o większą efektywność energetyczną, ograniczenie emisji i oczywiście podniesienie morale i produktywności pracowników.

Przyjrzyjmy się światu zrównoważonych budynków biurowych nieco bardziej szczegółowo.

Czym dokładnie jest zrównoważony budynek biurowy?

Jest to naprawdę szerokie pojęcie zbiorcze, które może oznaczać inteligentne biura, z inteligentnymi rozwiązaniami wewnętrznymi i wyposażeniem pasującym do rachunku, takim jak inteligentne sofy. Budynki te zasadniczo wiedzą, kim jesteś, kiedy wchodzisz, po co tam jesteś i co zamierzasz robić, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska poprzez swoją konstrukcję i funkcjonowanie, lub może to dotyczyć ogólnego sposobu prowadzenia biura.
Na przykład, upewnienie się, że w biurze zainstalowano energooszczędny sprzęt, zakup mebli biurowych wykonanych z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz obniżenie rachunków za energię. To wszystko są sposoby, dzięki którym można znaleźć się w grupie biur zrównoważonych.

Można usłyszeć, że tego typu biura są nazywane "zielonymi biurami" lub "zielonymi budynkami", ale to w zasadzie to samo. Zasadniczo chodzi o to, aby skupić się na wpływie na naszą planetę, a w rezultacie poprawić samopoczucie osób pracujących w naszych czterech ścianach. Jeśli przyjrzysz się najnowocześniejszym projektom na naszej planecie, zauważysz, że większość z nich jest całkowicie przyjazna dla środowiska, zazwyczaj wykorzystują energię słoneczną i w znacznym stopniu przyczyniają się do recyklingu. Są one wykonane z materiałów, które nie szkodzą naszej planecie, są całkowicie naturalne i trwałe, bez potrzeby nadmiernego ogrzewania czy oświetlenia. Wyglądają też całkiem imponująco!

Jeśli nie jesteś w stanie zatrudniać najlepszych architektów na świecie, nadal możesz dołożyć swoją cegiełkę. Z najbardziej podstawowego punktu widzenia zrównoważony budynek biurowy koncentruje się na trzech kluczowych obszarach - energii, wodzie i materiałach. Oznacza to, że materiały użyte do budowy całego budynku i samego biura są naturalne, a nie wytworzone przez człowieka. Niektóre materiały wytworzone przez człowieka mogą emitować do powietrza emisje i toksyny, które niszczą środowisko naturalne, a także sprawiają, że z czasem życie osób spędzających dużo czasu w biurze staje się mniej przyjemne.
Oczywiście oznacza to również, że podczas budowy wszystko odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska, skupiając się na ograniczeniu szkodliwych emisji do powietrza i stosując uczciwe metody handlu dla osób zaangażowanych.

Bardziej prawdopodobne jest, że odziedziczyłeś swoją przestrzeń biurową i magazyny biurowe lub wynajmujesz je. W takim przypadku nie masz wpływu na to, jak biuro zostało zbudowane. Można jednak zajrzeć do dokumentacji i dowiedzieć się, jakie materiały zostały użyte. Jeśli okaże się, że budynek jest w jakimś miejscu szczególnie zniszczony, można skonsultować się z firmą budowlaną, aby spróbować rozwiązać ten problem.

Bardziej prawdopodobne jest jednak, że będziesz miał kontrolę nad innymi obszarami, takimi jak zużycie energii i wody.
Są to kluczowe obszary, które można zredukować, co pozwala zaoszczędzić pieniądze dla firmy i ograniczyć szkody wyrządzane naszej planecie. To rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich!

W ramach zrównoważonego biura musimy również pomyśleć o procedurach, które mają miejsce w danej przestrzeni. Czy zachęcasz do recyklingu? Czy starasz się ograniczyć ilość papieru zużywanego w biurze? Czy kupujesz wkłady atramentowe z recyklingu, a nie nowe? Istnieje wiele sposobów na to, aby biuro stało się bardziej przyjazne dla środowiska, co bardzo dobrze łączy się z ideą zrównoważonego rozwoju.

Najważniejsze jest to, że wszyscy musimy zrobić to, co do nas należy, aby zmniejszyć negatywny wpływ na naszą planetę. W poprzednich latach wyrządzono wiele szkód i choć nie jesteśmy w stanie całkowicie cofnąć czasu, możemy zrobić wszystko, aby je spowolnić, a przynajmniej nieco cofnąć lata. Jeśli wszyscy zrobimy swoje, mogą nastąpić poważne zmiany. W Calibre Office Furniture jesteśmy wielkimi zwolennikami przyjaznych środowisku praktyk, a zrównoważony rozwój zajmuje wysokie miejsce na naszej liście priorytetów.

W jaki sposób budynek biurowy może negatywnie wpływać na środowisko?

Istnieje więcej sposobów, w jakie budynek biurowy może negatywnie wpływać na środowisko, niż mogłoby się wydawać na początku. Kiedy zajmujemy się swoimi codziennymi sprawami, siedząc przy stole i krzesłach w sali konferencyjnej, podejmując decyzje dotyczące przyszłości, nie mamy tendencji do myślenia o szerszej perspektywie. Rzecz w tym, że postępując w ten sposób, szkodzimy planecie, którą nazywamy domem.

Oto kilka sposobów, w jakie budynek może negatywnie wpływać na naszą planetę.

 • Złe wykorzystanie zasobów, takich jak woda, energia elektryczna, gaz i ogólne materiały biurowe - Czy jesteś winny kupowania nowych ryz papieru i nowych wkładów z tuszem? Czy zostawiasz drukarki i monitory komputerowe w stanie "stand-by", kiedy wracasz wieczorem do domu?
  Czy zdarza Ci się zostawiać włączone światło w pomieszczeniach, które nie są używane? To wszystko są sposoby na zużywanie zbyt dużej ilości energii, a tym samym wywieranie negatywnego wpływu na środowisko. Używanie nowego papieru i kartridży z tuszem również jest szkodliwe, dlatego o wiele lepiej jest korzystać z materiałów pochodzących z recyklingu - są one również o wiele tańsze!
 • Nieodpowiednie techniki utylizacji odpadów - często wynika to z braku wiedzy na temat recyklingu. Papier, wkłady atramentowe, karton, plastikowe butelki, a nawet żywność można w jakiś sposób poddać recyklingowi. Gdy stare meble firmowe mają już swoje lata, czy po prostu je wyrzucasz? Dlaczego nie poddać ich recyklingowi i nie podarować początkującej firmie? Pomożesz im i pomożesz środowisku!
 • Duża ilość emisji - Jeśli masz stare urządzenia grzewcze lub chłodzące, istnieje prawdopodobieństwo, że emitujesz do atmosfery zbyt wiele gazów lub innych substancji toksycznych. Wszystkie te substancje mogą kumulować się w bardzo niekorzystnej sytuacji dla naszej planety, a zwłaszcza dla warstwy ozonowej. Ograniczanie emisji dwutlenku węgla to od lat wielka nowość, ale wszystko, co jest emitowane do atmosfery przez sprzęt, może być szkodliwe. Upewnij się, że sprzęt (np. systemy grzewcze i klimatyzacyjne) jest regularnie kontrolowany przez wykwalifikowaną osobę i rozważ wymianę starego sprzętu na nowsze, bardziej wydajne modele. Ponadto stare budynki, które zostały wykonane z materiałów sztucznych, mogą często emitować zanieczyszczenia, nawet o tym nie wiedząc!
 • Przyczynianie się do zanieczyszczenia wody - Prawdopodobnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale możesz przyczyniać się do zanieczyszczenia wody.
  Oznacza to wodę pochodzącą z pomieszczeń gastronomicznych, np. ze stołówki, oraz używane środki czystości, które przedostają się do systemu wodnego i odprowadzają do zewnętrznych systemów kanalizacyjnych. A co z parkingami? Jeśli dojdzie do wycieku oleju i spadnie deszcz, jak myślisz, gdzie ten olej się podzieje? Trafia do jezior i rzek lub do gleby, co jest równie niekorzystne.
  Jeśli w organizacji używa się produktów chemicznych, należy je również bardzo dokładnie regulować i monitorować, aby zapobiec skażeniu.

Jak widać, jesteśmy o wiele bardziej szkodliwi dla środowiska, niż nam się wydaje! Chodzi o to, by edukować siebie i swoich pracowników, jak postępować inaczej, by w miarę możliwości odwrócić zmiany i zapobiec dalszym szkodom w przyszłości.

Korzyści wynikające ze zrównoważonego budownictwa biurowego

Największą korzyścią płynącą z zaprojektowania zrównoważonego budynku biurowego, czy to od podstaw, czy też poprzez wprowadzanie zmian na bieżąco, jest to, że robisz coś dla planety, którą nazywamy domem. Jedna osoba wprowadzająca zmiany nie zdziała wiele, ale jeśli wszyscy je wprowadzimy, wywołamy efekt kuli śnieżnej, który będzie miał wpływ na nasze życie teraz i w przyszłości.

Decydując się na budowę zrównoważonego budynku biurowego lub wprowadzając zmiany mające na celu stworzenie bardziej "zielonego" środowiska biurowego, zyskujesz następujące korzyści:

 • Niższe rachunki za energię - jeśli zużywasz mniejenergii elektrycznej i cieplnej, nie będziesz płacić tak dużo za miesięczne rachunki za media.
 • Lepsza wydajność zasobów - recykling od razu zwiększa wydajność, a dzięki ograniczeniu zasobów (papier, kartridże), których nie potrzebujesz, usprawniasz swoje działania i oszczędzasz pieniądze.
 • Zmniejszenie śladu węgl owego - emisje, o których mówiliśmy, składają się na dość duży ślad węglowy.
  Wprowadzając zmiany, zmniejszasz ten ślad i robisz coś dla środowiska i swoich rachunków
 • Spokojniejsze miejsce pracy - Zrównoważone budynki biurowe są zazwyczaj nieco bardziej spokojne. Nie ma jednoznacznej przyczyny, dlaczego tak się dzieje, ale wiele z nich zawiera więcej elementów naturalnych, takich jak biofilne elementy wystroju biura. Pod wieloma względami pomaga to stworzyć bardziej "wyluzowane" środowisko, a jeśli dodamy do tego przyjazne recepcje, stworzymy fantastyczne pierwsze wrażenie dla odwiedzających. Oczywiście nie musimy Ci chyba mówić, jak ważne jest pierwsze wrażenie!
 • Pomaga pracownikom stać się bardziej świadomymi ekolog icznie - Jeśli przykładasz wagę do zmniejszania emisji dwutlenku węgla, recyklingu i ogólnie do bycia bardziej zrównoważonym, przeniesie się to również na Twoich pracowników. Posiadanie pracowników bardziej świadomych ekologicznie nie jest niczym złym, a to oznacza, że są oni bardziej skłonni do dokonywania "zielonych" wyborów również w domu, co dodatkowo zwiększa korzyści.
 • Poprawa wizerunku firmy - W dzisiejszych czasach większość ludzi woli firmy, które dbają o środowisko, od tych, które nie przywiązują do niego zbyt dużej wagi. Jeśli położysz nacisk na bycie bardziej ekologicznym i stworzysz atrakcyjną przestrzeń, używając modnych biurek biurowych lub ergonomicznych krzeseł do zadań specjalnych, a także pokażesz, że dbasz o naszą planetę, przybędzie Ci wielu nowych klientów, a także łatwiej będzie utrzymać starych.

Korzyści płynące z bycia bardziej przyjaznym dla środowiska i ogólnie zrównoważonym są bardziej dalekosiężne, niż początkowo sądziłeś, prawda?

Jak zrównoważone biura wpływają na pracowników i ich samopoczucie?

Istnieje wiele badań potwierdzających tezę, że bycie bardziej zrównoważonym to pozytywna zmiana dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. Wszyscy wiemy, że dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników jest istotnym elementem biznesowej układanki, ponieważ pomaga podnieść morale, a morale przekłada się na produktywność i zyski. Mimo to, na poziomie ludzkim chcemy, aby nasi pracownicy czuli się komfortowo, byli szczęśliwi i zdrowi w swoim środowisku pracy. Stawanie się bardziej zrównoważonym i ekologicznym może to właśnie zapewnić.
Jeśli połączymy to ze stworzeniem ciekawej i wygodnej przestrzeni do pracy, być może dodając do tego meble takie jak akustyczne poduszki, to mamy prawdziwego zwycięzcę.

Wiele zrównoważonych środowisk biurowych charakteryzuje się większą ilością elementów naturalnych. Na przykład, wspomnieliśmy wcześniej o projektowaniu biofilicznym, które polega na wprowadzaniu elementów zewnętrznych dosłownie do środka. Badania wykazały, że obecność naturalnych elementów w biurze ma bardzo korzystny wpływ na morale. Zobaczysz żywe ściany, więcej roślin wokół siebie oraz ogólnie zieloną i spokojną przestrzeń.
Wszystko to ma na celu poprawę zdrowia i samopoczucia, a także zwiększenie ilości tlenu w środowisku biurowym. Oczywiście, im więcej roślin, tym więcej tlenu i lepsza jakość powietrza.

Zła jakość powietrza w biurze jest związana z wieloma problemami zdrowotnymi pracowników, do których należą między innymi brak koncentracji i bóle głowy. Możesz również dodać filtry powietrza, aby usunąć z powietrza toksyny i alergeny oraz zapewnić pracownikom czystszą przestrzeń do pracy. To natychmiast pomaga także środowisku! Badania z pewnością potwierdzają to twierdzenie.

Bardziej naturalna atmosfera w biurze jest również bezpośrednio związana z wydajnością, a to z kolei przekłada się na wyższe zyski!

Zrównoważony projekt biura może również zawierać elementy blokujące promieniowanie UV na zewnątrz budynku. Pomaga to zapobiegać przedostawaniu się szkodliwych promieni słonecznych do wnętrza biura, zwłaszcza w przypadku pracowników, którzy siedzą blisko okien. Promienie UV mogą być szkodliwe dla skóry, ale także dla oczu i mogą być przyczyną bólu głowy w ciągu dnia pracy. Co więcej, skórzane krzesła w salach konferencyjnych i inne elementy wyposażenia biura mogą nie wyglądać tak lśniąco po dłuższym czasie siedzenia w blasku promieni UV!

Stawanie się bardziej efektywnym energetycznie pomaga ludziom uświadomić sobie, że są częścią czegoś wielkiego, np. częścią wprowadzania zmian na przyszłość. Kiedy mamy poczucie, że robimy coś takiego, czujemy się dobrze sami ze sobą. Kiedy czujemy się dobrze sami ze sobą, pracujemy ciężej, robimy więcej i mamy lepsze samopoczucie. I znów chodzi o produktywność i morale!

Jakie są brytyjskie kryteria i normy dotyczące zrównoważonych budynków biurowych?

Aby budynek biurowy mógł zostać oficjalnie uznany za zrównoważony w Wielkiej Brytanii, musi spełnić określone kryteria i standardy.
Być może słyszałeś już o BREEAM, ale jeśli nie, to jest to standard, który musi być spełniony.

BREEAM to skrót od angielskiej nazwy Building Research Establishment Environmental Assessment Method (Metoda Oceny Środowiskowej Instytutu Techniki Budowlanej) i jest stosowany, gdy projekt jest planowany od etapu budowy. Chociaż spełnienie tego standardu nie jest prawnie wymagane, uważa się, że jest to standard, do którego należy dążyć.

Ocena BREEAM koncentruje się na wykorzystaniu energii, zagospodarowaniu terenu i jego wpływie na ekologię okolicy, zaopatrzeniu w wodę, zdrowiu i samopoczuciu osób przebywających w otoczeniu budynku, problemach z zanieczyszczeniem, połączeniach transportowych i ich wpływie na środowisko, użytych materiałach i ich ewentualnej emisji, odpadach i sposobie ich zagospodarowania oraz zarządzaniu całym projektem.

Aby budynek spełniał te kryteria, przeprowadza się kilka wizyt na miejscu budowy, a każde kryterium jest odpowiednio punktowane. Wielu klientów, a nawet rząd, wymaga obecnie w większości przypadków przeprowadzenia oceny BREEAM, dlatego jeśli rozważasz budowę nowej powierzchni biurowej od podstaw, koniecznie weź pod uwagę różne kryteria, na podstawie których przyznawana jest nagroda. Zmiany klimatyczne, bioróżnorodność i ekologia są ważnymi tematami w tej dziedzinie i nie chodzi tu tylko o recykling i wydajność energetyczną.

Najwyższej jakości zrównoważone budynki biurowe w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii mamy szczęście mieć jednych z najlepszych architektów i projektantów, a kiedy budynki są już ukończone i wnętrza są gotowe do zaprojektowania, istnieje wiele opcji luksusowych mebli biurowych do wykończenia pracy. Z pewnością mamy w kraju kilka imponujących przestrzeni biurowych, ale ile z nich jest rzeczywiście sklasyfikowanych jako zrównoważone? Ile z nich uzyskało status BREEAM?

Różnica między nowoczesnym a tradycyjnym wystrojem biur opiera się wyłącznie na tym, jak dobrze działa on pod względem ekologicznym, ponieważ ten jeden temat łączy się z niezliczonymi innymi podpunktami, takimi jak morale i oszczędność kosztów. Na szczęście obecnie otwieramy oczy na korzyści płynące z większej świadomości ekologicznej!

Przyjrzyjmy się kilku najbardziej ekologicznym budynkom biurowym w Wielkiej Brytanii.

 • Manchester - One Angel Square: w budynku tym zatrudnionych jest ponad 3000 pracowników i jest on siedzibą firmy Co-Op.
  Budynek został ukończony w 2013 roku, a jego konstrukcja jest całkowicie przyjazna środowisku. Projekt biura opiera się na metodzie otwartego planu, co pozwala na przenikanie światła i zmniejszenie ilości potrzebnego sztucznego oświetlenia. Zastosowano również szklane meble biurowe, które jeszcze lepiej odbijają światło. Dzięki przeprojektowaniu budynku w ten sposób grupa zdołała zaoszczędzić do 60% kosztów energii, a także zastosowała metodę recyklingu wody deszczowej do toalet i ogólnego nawadniania.
 • Londyn - Bloomberg Building: budynek ten, znajdujący się w centrum Londynu, jest ogromny i bardzo imponujący, a ponadto uzyskał najwyższą ocenę jakości w systemie BREEAM. Projekt wnętrza opiera się na współpracy, ze strefami zapewniającymi maksymalną wydajność pracy. System wentylacji działa w sposób naturalny, bez konieczności stosowania jakichkolwiek urządzeń. Cała przestrzeń została również zbudowana z materiałów przyjaznych dla środowiska w celu ograniczenia emisji.
 • Londyn - One Embankment Place: w 2013 roku ten budynek był najlepszym tego typu obiektem na świecie, ale od tego czasu powstało ich już wiele. Mimo to One Embankment Place pozostaje budynkiem, który w ogromnym stopniu spełnia wymogi zrównoważonego rozwoju! Emisja dwutlenku węgla została zredukowana o połowę, a energia o jedną czwartą. Do zasilania i chłodzenia całego budynku wykorzystano przetworzone odpady roślinne, a najbardziej imponujące jest to, że ponad połowa (60%) energii jest wytwarzana właśnie tam, w budynku!

To tylko trzy z najbardziej zrównoważonych budynków w kraju, a jak widać, robią one duże wrażenie! Chociaż możesz nie mieć budżetu na zaprojektowanie od podstaw budynku produkującego ciepło i przetwarzającego odpady, nie oznacza to, że nie możesz zacząć wprowadzać zmian tu i teraz. Pamiętaj, że każda zmiana robi różnicę dla naszej planety!

Jak stworzyć bardziej zrównoważone biuro już teraz

Świetnym pomysłem jest zorganizowanie sesji burzy mózgów przy wysokim stole lub stoliku kawowym i umożliwienie pracownikom pomocy we współpracy nad tym projektem. Dzięki temu pracownicy nie tylko poczują się bardziej docenieni, co podniesie ich morale, ale również uzyskasz dostęp do nowych pomysłów, które w innym przypadku nie przyszłyby Ci do głowy! Zorganizuj grupę fokusową i poproś o opinie i sugestie.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest przeanalizowanie miesięcznych rachunków za energię. Na tej podstawie można ustalić, gdzie można zaoszczędzić. Nie chodzi tylko o planetę, pamiętaj, że możesz również zaoszczędzić pieniądze, obniżając rachunki za energię! Sprawdź, ile energii zużywasz na ogrzewanie, ile na oświetlenie, ile na wodę. Następnie sprawdź, ile lat mają urządzenia w Twoim budynku i czy są one energooszczędne?
Kiedy ostatni raz były testowane? Bądź szczery!

Jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo, ważne jest, aby wszystkie urządzenia były regularnie sprawdzane i oczywiście wiesz już, że zwłaszcza kotły wymagają regularnych testów i konserwacji. Starsze urządzenia są zazwyczaj mniej wydajne energetycznie niż nowsze modele, więc jest to z pewnością coś, o czym należy pomyśleć w kontekście tego, co należy wymienić.

Oto obszary, którym należy się przyjrzeć i nowe środki, które należy wdrożyć.

 • Zastanów się nad materiałami budowlanymi i sprawdź, co można wymienić - Chociaż na tym etapie nie można wiele zrobić z cegłami i zaprawą murarską, można przyjrzeć się posiadanym drzwiom i elementom wyposażenia. Powinny one być niskoemisyjne i wykonane z materiałów całkowicie naturalnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że drzwi i inne materiały wykonane przez człowieka wydzielają toksyny, które z czasem mogą tworzyć niezdrowe środowisko. Nie wpływa to korzystnie na zdrowie i samopoczucie pracowników, a także gości, którzy regularnie odwiedzają budynek.
 • Stwórz program ograniczania ilości odpadów - Drukowanie powinno być ograniczone tylko do niezbędnych przypadków, a następnie powinno być dwustronne.
  Można umieścić znaki obok drukarek, ale o wiele lepiej jest poinformować o tym pracowników osobiście, podczas spotkania zespołu. W ten sposób można wyjaśnić, dlaczego wprowadza się takie zmiany. Ponadto należy używać papieru z recyklingu oraz wkładów atramentowych z recyklingu, a także zacząć stosować baterie wielokrotnego ładowania. Upewnij się, że wszyscy pracownicy wiedzą, że muszą poddawać recyklingowi wszystko, co mogą, np. papier, resztki jedzenia, plastikowe butelki itp. oraz ustaw pojemniki na surowce wtórne w użytecznych miejscach w całym budynku.
 • Bądź bardziej świadomy ilości zużywanej energii elektrycznej - Wspomnieliśmy już, że należy przyjrzeć się starym urządzeniom i wymienić je, jeśli mają już swoje lata, ale bardzo ważne jest, aby unikać włączania urządzeń w trybie "stand by". Zużywa to tak wiele energii elektrycznej, że można by ją zaoszczędzić. Ponadto należy zachęcać pracowników do wyłączania świateł, gdy nie są one używane, np. w salach konferencyjnych, miejscach spotkań itp. Aby nie zużywać zbyt wiele energii, należy wyłączyć wygaszacze ekranu na ekranach komputerów, a zamiast tego stosować zarządzanie światłem na ekranach. Oznacza to, że ekran będzie się ściemniał i wyłączał automatycznie, a nie, że wygaszacz ekranu zacznie działać po dłuższym czasie bezczynności. Czy używasz klimatyzacji lub ogrzewania? Znajdź umiarkowaną temperaturę i upewnij się, że drzwi i okna w tym obszarze są zamknięte, aby uniknąć marnowania energii. Należy również dwukrotnie sprawdzić, czy klimatyzacja i ogrzewanie naprawdę muszą być włączone!
 • Sprawdź referencje dostawców - Jeśli regularnie zamawiasz produkty od dostawców, sprawdź, czy ich działalność jest zrównoważona i jakie mają certyfikaty. Czy są to produkty pochodzące z uczciwego handlu? Jest to kolejna kwestia, o której warto pomyśleć, a która z czasem wiąże się ze zrównoważonym rozwojem.
 • Zachęcaj pracowników do zmniejszenia własnego śladu węglowego - Jeśli każdy z pracowników codziennie w tygodniu jeździ do pracy samochodem, oznacza to ogromną ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Aby stać się bardziej zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska, należy również zwiększać świadomość pracowników. Dlaczego nie zachęcać do wspólnego korzystania z samochodu lub dojeżdżania do pracy rowerem? Można stosować zachęty, takie jak tańsze karnety na siłownię lub nagrody na koniec tygodnia.
 • Podkreśl znaczenie diety - Skoro już jesteśmy przy ekologii, dlaczego nie zwrócić uwagi na to, jak ważny jest wybór zrównoważonej i zdrowej żywności? Jeśli masz stołówkę, kupuj tylko produkty ekologiczne i pochodzące ze sprawiedliwego handlu. Poprawi to zdrowie i samopoczucie pracowników dzięki ich diecie, a także pomoże ograniczyć problemy środowiskowe związane z pestycydami i chemikaliami stosowanymi w tradycyjnych metodach uprawy.
 • Kupuj rzeczy używane, a nie nowe - Czy potrzebujesz nowych wielofunkcyjnych mebli do swojego biura?
  Czy w takim razie naprawdę trzeba kupować zupełnie nowe produkty? Dlaczego nie spróbować znaleźć wysokiej jakości, ale tańszych, używanych mebli biurowych? W ten sposób pomożesz komuś innemu i zaoszczędzisz pieniądze! Twoje stare meble mogą zostać podarowane lub poddane recyklingowi. Więc jeśli masz jakieś stare klasyczne biurka, z którymi jesteś gotów się rozstać, wiesz co robić!

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele sposobów, aby stać się bardziej przyjaznym dla środowiska i ogólnie bardziej zrównoważonym, bez zatrudniania najwyższej klasy architekta i budowania od podstaw biura wartego wiele milionów funtów. Jeśli jednak chcesz to zrobić, zrób to!
Im więcej będziemy mieć w pełni zrównoważonych budynków biurowych, tym lepiej!

Wygląda na to, że w przyszłości tego rodzaju budownictwo stanie się nową normą. Nie jest to nic złego, a jeśli chodzi o działania na rzecz środowiska, wszystko to składa się na niezwykle korzystny obraz. Im więcej zmian można wprowadzić, niezależnie od tego, jak małe się nam wydają, tym lepiej, i nie muszą one kosztować fortuny, aby coś zmienić. Zmiany te są jak kula śnieżna - nabierają rozpędu i z czasem przekształcają się w ogromną, niepowstrzymaną siłę.

Stawanie się bardziej zrównoważonym oznacza, że oszczędzasz pieniądze, ale w tym temacie nie jest to główny cel. Głównym celem jest optymalizacja - zrobienie czegoś dla planety, poprawienie samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia pracowników oraz stworzenie przestrzeni, która spełnia wszystkie wymagane kryteria. Zrównoważone budynki biurowe z pewnością spełniają te wymagania i są fantastycznymi miejscami do pracy.

Przejście z jednego sposobu pracy na inny może być dużą zmianą, ale wyjście z biurowej strefy komfortu w tym przypadku będzie prawdopodobnie jedną z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek podejmiesz!

Dziękujemy za przeczytanie!